Інші установи
Районний краєзнавчий музей
Історія Михайлівського районного краєзнавчого музею починається 24 червня 1960 року, коли Михайлівська районна рада депутатів трудящих прийняла рішення «Про створення самодіяльного районного музею у селі Михайлівка».
Цим рішенням була створена рада у кількості 20 чоловік. Очолив її місцевий краєзнавець Онопрієнко Дем’ян Єлисейович, який присвятив майже тридцять років свого життя збиранню експонатів, створенню та роботі краєзнавчого музею.
Через чотири роки, у приміщенні будинку культури, було відкрито Михайлівський історико-краєзнавчий музей на громадських засадах. Після відкриття музею, праця ради не припинялась.
За досягнення значних успіхів у створенні експозицій, що відображають історію краю, значну масову роботу по патріотичному вихованню молоді, трудящих, за збирання експонатів матеріальної та духовної культури Михайлівському районному історико-краєзнавчому музею Постановою колегії Міністерства культури УРСР від 26.01.1968 р. було присвоєно найменування «Народний музей».
Гортаючи книгу відгуків, зустрічаєш один з перших записів, що належить академіку АНУВЦР, Голові товариства Знань УРСР Овчаренку: «Прекрасне починання в створенні музею мусить стати прикладом для всіх районів Республіки…».
Далі є запис відомого поета Миколи Лиходіда: «Історія Михайлівського краю, краю буйнокрилих садів і широких полів – це історія України.
У цих залах прекрасного Михайлівського музею наче розмовляють між собою дві епохи - учора і завтра. Познайомившись з героїчним учора проймаєшся любов’ю до героїв сьогоденності – михайлівських садівників і хліборобів, славних земляків, які живуть у світі моїх думок і житимуть вічно».
Всіх відгуків неможливо передати, але вони пронизані вдячністю до тих людей, які створили музей, які працювали в ньому.
Минали роки… Музею стало тісно у кімнатах будинку культури. І тоді, рішенням виконкому Михайлівської райради депутатів трудящих, музею була передана будівля райвиконкому.
Цей будинок збудований ще у 1901 році. В ньому розміщувалась волосна управа, а з 1917 р. тут знаходились різні органи місцевої влади.
8 травня 1977 року саме в цьому приміщенні музей відкрив свої двері для відвідувачів.
За роки роботи Михайлівський районний краєзнавчий музей відвідало близько 350 тисяч чоловік. Тут побували делегації з Угорщини, Польщі, Франції, Бельгії, Індії, Мексики, Чілі, США, Ізраїлю та інших країн.
Рішенням Михайлівської ради народних депутатів 12.05.1993 р. районному краєзнавчому музею було присвоєне ім’я Дем’яна Єлисейовича Онопрієнка.
Сьогодні експозиція Михайлівського районного краєзнавчого музею складається з трьох відділів: відділу природи, відділу історії краю та відділу сучасності. Крім цього, в музеї працює виставочний зал.
Зібрання музею дають змогу простежити найхарактерніші риси тієї чи іншої історичної доби. Вони відтворюють минуле, культурні традиції, духовні цінності, повсякденне життя та побут народів, які проживають на теренах району. Загальна кількість основного та науково-допоміжного фондів району складає понад 12 тисяч одиниць зберігання. Крім цього, існує архівна група, яка налічує 143 архівні справи, що включають в себе понад дві тисячі документів та фотоматеріалів.
Зараз в музеї діють постійні і тимчасові виставки: «Їх іменами названо», «Історія державного герба України», «І пішли назавжди…», «З Михайлівської бувальщини», «Музей – пам'ять поколінь», «Це стосується кожного», «Нема безіменних героїв» та інші.
Колектив районного музею хоч і невеликий, але відповідальний і з любов’ю та сумлінням ставиться до своїх обов’язків, намагається з ініціативою підходити до роботи для досягнення нашої загальної мети – побудови сильної, незалежної, цивілізованої держави з мелодійною назвою Україна.
Директор музею-Калугіна Ольга Іванівна, освіта-вища, Запорізький державний педагогічний інститут, спеціальність «Вчитель історії та суспільствознавства», факультет історичний.
Михайлівська центральна районна бібліотека
Михайлівська центральна районна бібліотека майже 70 років гостинно відчиняє двері для своїх читачів. Для багатьох поколінь жителів району та селища бібліотека була і залишається світлою, затишною домівкою, переступаючи поріг якої читач потрапляє в заворожуючий світ книжкової мудрості. Доля бібліотеки, її історія, її сьогоднішній день – це частина культурного життя нашого району та селища. У кінці ХІХ століття на Михайлівську землю приїхало подружжя лікарів Гусенків – Віра Миколаївна та Володимир Герасимович. Сюди вони були заслані в адміністративному порядку за вільнодумство. Працювали Гусенки в земській лікарні. У себе вдома вони і організували гурток недільного читання. Невдовзі В.Г.Гусенко домовився з начальником волосної земської управи Фондерпалем про створення у Михайлівці бібліотеки. Начальник не відмовив і виділив місце під громадську бібліотеку.
У 1897 році бібліотека почала працювати. Щосуботи подружжя Гусенкових видавали книги читачам, розносили видання додому.На той час фонд нараховував 3000 томів. Це були особисті книги та видання, зібрані у населення.
Завдяки зусиллям працівників освіти у кінці ХІХ на початку ХХ століття у Михайлівці працювало три земських бібліотеки, у яких нараховувалось 3250 томів. Література була переважно релігійного та пригодницького змісту.
З часом книжковий фонд бібліотек поповнювався, література ставала більш різноманітною, і прихильники художнього слова залюбки користувалися послугами бібліотек.
Коли на початку двадцятих років ХХ ст. з’явився Михайлівський район, було відкрито районну бібліотеку, яка до Великої Вітчизняної війни мала багатий книжковий фонд і розташовувалась у добре обладнаному приміщенні.
У роки війни німецько-фашистські загарбники спалили бібліотеку з усім майном та книгами. Одразу після звільнення Михайлівщини від окупантів, у жовтні 1943 року постало питання про організацію бібліотеки в селі. Проте район мав дуже обмежені кошти для придбання літератури, тому бібліотекарі організували збір книг серед населення та закупівлю книг у букіністів. Трохи пізніше Михайлівській бібліотеці прислали книги з Москви та Вологди на суму 2000 карбованців.
Зібравши таким чином книжковий фонд, у червні 1944 року районна бібліотека поновила свою роботу. Спочатку бібліотека розташовувалось в непристосованому приміщенні. Щороку книжкових видань більшало, зростала і кількість читачів, а тому приміщення стало тісним для бібліотеки.
У зв’язку з цим, Михайлівський райвиконком прийняв рішення звести нове приміщення бібліотеки. Будівництво її розпочалось в 1949 році. А вже у 1951-ому році бібліотека переселилась в нову, простору і добре обладнану будівлю (у цьому приміщенні районна бібліотека знаходиться і зараз).
В 1965 році в бібліотеці створили клуб любителів поезії «Возьми поэта в собеседники». Через деякий час клуб перейменували в літературну вітальню «Берегиня», який працює і до сьогодні.
У 2015 році створена комунальна установа «Централізована бібліотечна система» Михайлівської районної ради Запорізької області, до якої увійшли: Михайлівська центральна районна бібліотека, районна бібліотека для дітей, одна селищна та 8 сільських бібліотек. Загальний книжковий фонд нараховує 202 тисячі томів. Михайлівська центральна районна бібліотека - це традиційне місце проведення культурно-просвітницьких акцій, літературно-мистецьких вечорів, презентацій нових книг, зустрічей з видатними земляками. З 2015 року в стінах Михайлівської ЦРБ проводяться персональні виставки як знаних талановитих художників, майстрів декоративно - прикладного мистецтва, так і молоді Михайлівщини. Бібліотека здійснює бібліотечне та бібліографічно-інформаційне обслуговування користувачів різних категорій на абонементі для дорослих, в читальному залі, кафедрі для юнацтва, працює літературно- музична вітальня «Берегиня», діє «Центр правової інформації», молодіжний клуб «Євромолодь», гурток «Книжкова лікарня», дитячий клуб «Чомусик». Створено бібліоміст з Михайлівським бюро правової допомоги, який розпочне роботу з 01.09.2016 року. Методичний відділ працює над удосконаленням форм і методів бібліотечної роботи. З бібліотекарями району проводяться тренінги, семінари, відео уроки. Відділ комплектування та обробки документів проводить документальний облік документів, що надходять до бібліотек району, технічну обробку, бібліографічний опис, систематизацію документів, веде розподіл літератури між бібліотеками району, щорічно передплачує періодичні видання. Проведення акції «Подаруй бібліотеці книгу» сприяє поповненню книжкового фонду ЦРБ.
20 років очолює установу Калужина Ольга Анатоліївна (освіта вища, Харківський державний інститут культури).