A A A K K K
людям із порушенням зору
Комунальне Некомерційне Підприємство "Михайлівська багатопрофільна лікарня" Михайлівської Селищної Ради Василівського Району Запорізької Області

Історія лікарні

                                             КНП "Михайлівська Багатопрофільна Лікарня"

                 Михайлівської Селищної Ради Василівського Району Запорізької Області

«Ніщо не  змінюється так швидко, як минуле» (Дмитро Пашков)

      Початком історії охорони здоров’я Михайлівського краю можна вважати 1888 рік, коли у Михайлівці була побудована земська лікарня, розрахована на 10 ліжок. Крім того, там була амбулаторія, працювала невелика аптека. Неподалік споруджено будинок для проживання медичного персоналу. Лікарня мала обслуговувати жителів Михайлівки та ще п’яти населених пунктів, працювало в ній два лікарі, 2 фельдшери та акушерка. При лікарні було створено 3 фельдшерські дільниці: Тимошівська, Матвіївська та Орлянська.  Всього Михайлівська земська лікарня обслуговувала майже 50 тисяч чоловік.

      За день у середньому лікарі приймали до 70 хворих. Працювало там подружжя Гусенків. Віра Миколаївна була терапевтом, а Володимир Герасимович – хірургом. Пізніше у лікарню прийшли хірурги С.Г. Авоянс, І.І. Козаков. Фельдшером працював 

І.М. Гузь, акушеркою Галина Воєводкіна. Медики проводили операції від найпростіших до найскладніших.

     До  1915 року Михайлівка стала досить великим населенним пунктом і торгівельним центром, де проживало майже 27 тисяч чоловік. Проте в 1917 році в Михайлівці так і функціонує одна лікарня на 10 ліжок, три фельдшерсько-акушерські пункти, де працюють три лікарі та вісім чоловіків середнього медичного персоналу.

     Історія Михайлівської лікарні зберегла багато імен медичних працівників, котрі самовіддано служили своєму народові та завоювали заслужену любов, шану, повагу. Це насамперед засновник земської лікарні фельдшер Г.В. Бурлаков, фельдшерський диплом якого датований 1907 роком. У роки громадянської війни лікарі Г.Е. Бондарєва, М.В. Карамбліт, фельдшери Д.Д. Дудка, М. Дирін.

     У березні 1923 року у складі Мелітопольського повіту був створений Михайлівський район.

     Подальший розвиток одержали заклади охорони здоров`я. У 1940 році в районі працює районна лікарня на сто місць, шістнадцять амбулаторій. У медичних закладах нараховується 16 лікарів та 85 фельдшерів.

     На фронтах Великої Вітчизняної війни  з гітлерівськими загарбниками боролися і михайлівські медики: лікар-хірург Н.І. Крючков, лікар-рентгенолог А.М. Літун, фельдшери З.Г. Лагутенко, С.М. Величай, Д.Ф. Крамаренко, медсестри Л.П. Іванникова, Л.Г. Зуєва, С.Г. Єременко, В.М. Броях, завідуючі аптеками В.А. Тутов, Н.В. Чаусова.

     27 жовтня 1943 року 109 гвардійська стрілецька дивізія та 92-й винищувально-протитанковий полк звільнили Михайлівку від німецько-фашистських загарбників.

    Одразу після звільнення розпочата відбудова МТС, колгоспів, закладів культури та охорони здоров`я. 1 листопада 1943 року почала функціонувати раймедлікарня на 50 ліжок було створено адміністративно-управлінський апарат.

    Працювали відділення: хірургічне, гінекологічне, інфекційне, амбулаторія. Також було організовано роботу кухні, пральні, госпдвору. Крім того, у великих населених пунктах, а саме Тимошівці, Любимивці та Пришибі відкрилися лікарські дільниці. На території сільських рад працювало 10 фельдшерсько-акушерських пунктів та 4 колгоспних пологових будинки. У районі діяла санітарно-епідеміологічна станція. Медичні заклади обслуговували всі 56 населених пунктів району із загальною кількістю мешканців 37 тисяч чоловік, з них 16 тисяч мешкали в Михайлівці.

    У 1953 році на базі Любимівської лікарської дільниці почала працювати Любимівська дільнична лікарня з стаціонаром на 15 ліжок, а на базі Тимошівської лікарської дільниці – Тимошівська дільнична лікарня на 10 місць. Через рік почала працювати Пришибська дільнична лікарня, розрахована на 10 ліжок.

     До 1954 року Михайлівська рай лікарня мала стаціонар на 75 місць.

     У 1958 році до складу рай лікарні ввійшла районна санітарно-епідеміологічна станція. Тоді на базі Михайлівської районної лікарні була організована Михайлівська міжрайонна лікарня, за якою закріпили мешканців Білозерського та Веселівського районів. Після внесення адміністративних змін, у серпні 1965 року заклад було перейменовано у Михайлівську центральну раймедлікарня. У 1967 році у районі функціонувала центральна районна лікарня на 225 ліжок, де відкриті такі відділення: хірургічне, терапевтичне, гінекологічне, пологове, дитяче, травматологічне, інфекційне, неврологічне та поліклінічне. При рай лікарні працює відділення швидкої допомоги з цілодобовим чергуванням фельдшерів, відділення переливання крові. Також працювали Плодородненська дільнична лікарня на 75 ліжок, Пришибська дільнична лікарня на 40 ліжок, а також Любимівська та Тимошівська дільничні лікарні на 35 ліжок кожна. На території району працювали 16 фельдшерсько-акушерських пунктів, 3 здоровпункти, 3 самостійних пологових будинків, 5 аптек та 16 аптечних пунктів. У лікувальних  закладах діяли 5 ренгенкабінетів, 5 фізіотерапевтичних та 5 клініко-діагностичних лабораторій, санбаклабораторія, біохімічна та об’єднана зубопротезна лабораторії.

    В 1979 році розпочато будівництво основного лікувального корпусу рай лікарні. Після здачі лікувального корпусу в експлуатацію, в 1983 році, в ЦРЛ відкрито приймальне відділення, відділення профілактики. У 1984 році завершено спорудження харчоблоку.

    Влітку 1997 року, відповідно до наказу обласного управління охорони здоров`я проведено скорочення чисельності ліжок. Також проведене скорочення штату в центральній районній лікарні та дільничних лікарнях, фельдшерсько-акушерських та фельдшерських пунктах.

    Перша дільниця сімейної медицини почала працювати в смт Михайлівка з 1 грудня 1999 року на базі колишнього дитячого садка КСП ім. Мічуріна.

    На початок 2000 року лікувально-профілактична мережа району складається з 10 фельдшерсько-акушерських пунктів, 6 фельдшерських пунктів, 4 дільничних лікарень із загальною кількістю 55 ліжок, центральної районної лікарні на 195 ліжок.

    Михайлівський район в Запорізькій області першим в Україні у 2002 році перевів всі медичні заклади первинної ланки охорони здоров’я на роботу на засадах загальної практики – сімейної медицини. Цьому факту передувала довга і кропітка підготовча робота. Район почав реорганізацію системи надання первинної медико-санітарної допомоги населенню у 1999 році. Була створена перша амбулаторія сімейного лікаря, яка розглядалась в якості пілотної, де випробовувалися можливості застосування принципів сімейної медицини у існуючих умовах. Вивчалися сприйняття населення нової системи медичних послуг, формування ставлення лікарів до нових підходів в роботі, показники здоров’я прикріпленого населення, фінансові витрати та економічний зиск реорганізації. Були отримані перші позитивні результати, які підтвердили правильність  обраної стратегії.

    На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 20.06.2000 року № 989 «Про комплексні заходи щодо впровадження сімейної медицини в систему охорони здоров’я» та розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації від 14.11.2001 року № 519 «Про впровадження моделі надання первинної медико-санітарної допомоги населенню Михайлівського району на засадах сімейної медицини» була розроблена регіональна програма розвитку сімейної медицини для Михайлівського району. Програма ставила на меті вирішення окрім суто медичних проблем: зміцнення здоров’я населення району, поліпшення демографічної ситуації, підвищення якості і доступності медичних послуг, наближення кваліфікованої медичної допомоги до кожного окремого пацієнта і його сім’ї; також і вирішенням організаційно-фінансових питань: раціональне використання наявних ресурсів охорони здоров’я, оптимізація мережі лікувально-профілактичних закладів, пріоритетність розвитку первинної медико-санітарної допомоги та удосконалення кадрового забезпечення галузі району.

    На той час, завдяки допомозі Запорізькій медичній академії післядипломної освіти, вже була підготовлена необхідна кількість фахівців з числа лікарів і середнього медичного персоналу. Формування суспільної громадської думки проводилася шляхом широкого обговорення змін на зборах громадськості, проведення зустрічей з представниками політичних партій та громадських організацій, а також з залученням місцевих засобів масової інформації. Це був найважчий етап реорганізації. Паралельно проводилась робота з покращенням матеріально-технічного забезпечення амбулаторій, участь в якій прийняли всі гілки влади, органи місцевого самоврядування, фермерські господарства та приватний бізнес.

    Рішенням Михайлівської районної ради 23 скликання 21 сесії № 1 від 21.03.2002 року «Про удосконалення медичної допомоги жителям  Михайлівського району на засадах сімейної медицини»  затверджено програму удосконалення медичної допомоги жителям району. Затверджено нову мережу ЛПЗ району.

   Відкрито з 1 квітня 2002 року 4 відділення сімейної медицини та 9 самостійних амбулаторій.

    З 1 квітня 2002 р при сімейних амбулаторіях відкрито додатково 42 ліжка денного стаціонару, на яких проліковано 2268 хворих

    Рішенням Михайлівської районної ради 24 скликання 4 сесії від 18 липня 2002 року «Про реформування медичного обслуговування та стан охорони материнства і дитинства» - схвалено хід реалізації програми удосконалення  медичної допомоги жителям району на засадах сімейної медицини.

    З 2003 року Михайлівська центральна  районна лікарня є учасником з впровадження проекту Європейського Союзу «Профілактичні та  первинні заходи охорони здоров’я України, Києва та ряду областей».

    З 1.09. 2004 року відкрито відділення сімейної медицини та амбулаторія в с. Тимошівка  та додатково 8 ліжок денного стаціонару. Всього по району функціонує 80 ліжок денного стаціонару.

    Згідно наказу Міністерства охорони здоров’я України № 338 від 6.07.2004 року «Про проведення експерименту з міжнародною участю щодо впровадження  сучасної моделі сімейної медицини в Автономній Республіці Крим, Запорізькій та Хмельницькій областях» всі  заклади ПМСД  Михайлівського району переведені на засади сімейної медицини в експериментальному  впровадженні моделі.

    Рішенням районної ради четвертого  скликання 23 сесія № 20 від 28 липня 2005 року «Про реорганізацію закладів охорони здоров’я Михайлівського району» - Михайлівську центральну районну  лікарню реорганізовано в Михайлівське територіальне медичне об’єднання (ТМО) – Михайлівський центр первинної медико-санітарної допомоги (ПМСД) та Михайлівський лікувально-діагностичний центр (ЛДЦ).

    Проведена державна реєстрація територіального медичного об'єднання Михайлівського району, одержана довідка про включення територіального медичного об'єднання до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

    У жовтні 2006 року  рішеннями сільських рад і рішенням районної ради ФП району були прийняті в спільну власність територіальних громад району і передані в оперативне управління з постановкою на баланс ТМО Михайлівського району.     В ході виконання даного  розпорядження мережа ЛПЗ Михайлівського району з центральної районної лікарні, 4 дільничіх лікарень, 16 ФП та ФАП з ліжковим фондом 230 ліжок  реорганізовано в лікувально-діагностичний центр на 180 ліжок,  15 амбулаторій сімейного лікаря, 4 ФП, мережа ЛПЗ розділилася так, що  в кожній сільській і селищній раді є медичний заклад ПМСД, при цьому вони є структурними підрозділами територіального медичного об’єднання  і фінансується за рахунок районного бюджету на охорону здоров’я. 

    При  кожній амбулаторії сімейних лікарів функціонують аптечні пункти.

    З власниками приміщень укладено безстрокові, безоплатні угоди на оренду приміщень під амбулаторії сімейного лікаря.

    Завдяки  реалізації міжнародного  проекту «Профілактичні та  первинні заходи охорони здоров’я України, Києва та ряду областей» проведено оснащення амбулаторій медичною технікою та  апаратурою згідно табеля оснащення, на даний час отримано обладнання на суму 857570 грн.

    В  рамках проекту з міжнародною участю проведено 2 тренінгові цикли для лікарів та 1 для медичних сестер фахівцями Європейського Союзу, троє лікарів пройшли стажування в Англії. Всі сімейні лікарі та медичні сестри пройшли навчання для роботи на комп’ютерній техніці.

    При проведенні реорганізації мережі вдалося зберегти кадровий потенціал медичних працівників. Штатні одиниці дільничних лікарень переведені в штати амбулаторій сімейних лікарів  не виходячи за рамки бюджету охорони здоров'я. Реорганізація дозволила відкрити амбулаторії сімейних лікарів  в найвіддаленіших селах району на базі ФП і ФАПов, і наблизити кваліфіковану лікарську допомогу до жителів села, значно скоротивши час необхідний для надання медичної допомоги хворим.

    На сьогоднішній день всі фельдшерські пункти і амбулаторії сімейних лікарів  на 100 % укомплектовані фельдшерами і сімейними сестрами. У всіх амбулаторіях працюють лікарі, що мають кваліфікаційні категорії.

    Всього в сімейній медицині працює 46 мед. сестер та 22 сімейні лікарі.

Рішенням сесії ( позачергової)   районної ради  № 22   від 25 квітня 2013 року «Про реорганізацію закладів охорони здоров’я Михайлівського району»  створено  Михайлівський центр первинної медико-санітарної допомоги, шляхом виділення його в юридичну особу.

     Реформування галузі продовжується. Відділення швидкої  медичної допомги ТМО Михайлівського району реорганізовано в підпорядкування обласного закладу «ТМО «Обласний центр екстренної медичної допомоги та медицини катастроф»ЗОР

    На черзі реформування  стаціонарної допмоги.

Станом на сьогодні мережа закладів охорони здоров’я налічує 16 амбулаторій сімейного лікаря, 4 фельдшерські пункти в с. Зразкове, с. Братське, с. Нововолодимирівка, с. Молодіжне. Стаціонар на 170 ліжок з відділеннями: пологовим, хірургічним, терапевтичним №2 с. Плодородне, інфекційним, дитячо – неврологічним, відділенням невідкладної (екстренної) допомоги, поліклінінчим на 250 віддвідувань в зміну.

   Загальна чисельність лікарів  - 72, відсоток від забезпеченності – 85,8%, середній вік 40-60 років

   Медичних сестер – 180, відсоток забезпеченності – 100%, середній вік 40-50 років

   Молодші медсестри (санітарки) - 88, відсоток забезпеченності – 100%, середній вік 40-60 років

   Інший обслуговуючий персонал – 91.

   Керівництво лікарні при підтримці влади та органів місцевого самоврядування намагаються зберегти надбання попередніх поколінь, удосконалити систему охорони здоров’я, підняти якість обслуговування населення на вищий рівень.

   Територіальне медичне об’єднання очолює головний лікар Гайдаржі Іван Васильович дата народження 30.08.1955 року, освіта вища медична, закінчив Запорізький медичний університет у 1978 році за спеціальністю лікувальна справа направлений після закінчення на роботу хірургом у Михайлівську ЦРЛ у липні 1979 року. У серпні 2005 року призначений головним лікарем. Має першу кваліфікаційну категорію з хірургії та вищу кваліфікаційну категорію з організації охорони здоров’я. У 2003-2010 роках нагороджений почесною грамотою Міністерства охорони здоров’я України. 24.02.2004 року присвоєне звання «Заслужений лікар України». У 2011 році нагороджений орденом «За заслуги перед Запорізьким краєм» ІІІ ступеню. У 2012 році нагороджений орденом «За заслуги перед Запорізьким краєм» ІІ ступеню. Депутат районної ради 6-ти скликань. Неодноразово нагороджувався почесними грамотами обласного управління охорони здоров’я, обласної організації профспілок та органів місцевої влади.

У 2021 році Михайлівський район змінено  на Василівський район.

Адреса закладу: 72000, Запорізька область, Василівський район, смт. Михайлівка, пров. Лікарняний, 3.

Тел/факс (06132)21867.

е-mail: crbmich@gmail.com


 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора